Nominees
THE TECHNICAL & PROMO AWARDS

TC1 - Special/Visual Effects for Television

No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 Pankaj Sharma Hukum Mere Aaka Astute Media
2 Contiloe Films & Cinevistaas Ltd Ssshhh..Koi Hai  Contiloe Films & Cinevistaas Ltd
3 Jyoti Sagar Hatim Sagar Entertainment
 
TC2 - Art Direction (Set Designing)
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 Mukesh Kalola  Hatim Sagar Entertainment
2 Omung Kumar Carry On Shekhar SABTNL
3 Arup Adhikary  Haqeeqat BAG Films
4 Joy Chandra  Sahib Biwi Gulam Golden Moments
5 Harsh Kasautii Zindagii Kay Balaji Telefilms
 
TC3 - Videography (TV Cameraman of the year) - Fiction
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1
Sanjay Memane  Saakshi Cinevistaas Ltd
2
Sachin Kumar  Haqeeqat BAG Films
3
Hiru Keswani  Ssshhh.. Koi Hai Contiloe Films & Cinevistaas Ltd
4
Vivek Banerjee Sahib Biwi Gulam Golden Moments
5
Nikhil Sinha Hatim Sagar Entertainment
 
TC5 - Videography (TV Cameraman of the year) – News and Documentary
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1
Pooja Arya  24 Hours NDTV
2
P.Kasamuthu Mohan, Ajmal Jami, Gautam Gulati Jai Jawan  NDTV
3
K.Ravi Kumar  Ticket India Ka NDTV
       
4
Gurvinder Singh Operation Hot Pursuit  Miditech
 
TC6 - Costumes for a TV Programme
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 Nim Sood Kasautii Zindagii Kay Balaji Telefilms
2 Neeta Malhotra  Aandhi - Chausath Panne Siddhant Cinevision
3 Nisha / Ritu Deora Jassi Jaissi Koi Nahin  DJ's Creative Unit
4 Pallavi Chatterjee Sahib Biwi Gulam Golden Moments
5 Nikhat M Neerushaa Hatim Sagar Entertainment
 
TC7 - TV Show Packaging (Non - Fiction)
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 MTV  MTV Love ke Liye MTV Networks India Pvt.Ltd
2 MTV  MTV Graveyard Shift MTV Networks India Pvt.Ltd
3 B4U  Naach B4U Network
4 MTV Style  Check MTV Networks India Pvt.Ltd
 
TC7A - TV Show Packaging (Fiction)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Sunshine Production Kashmeer
2 Sunshine Production Sahib Bibi Gulam
3 Sagar Entertainment Ltd Hatim
4 A K Films Tum Bin Jaaon Kahan 
TC8 - TV Channel Packaging (Including channel Ids & Generic Promo)
No
Nominee Name
TV Channel
1 Channel V Team Channel [V] 
2 NDTV Team NDTV
3 MTV Team MTV 
4 NGC Team National Geographic Channel
5 Zee Music Team  Zee Music 
 
TC9 – Editor of the year – Fiction
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 Umesh Gupta Malini Iyer Sridevi Production
2 Pappu Trivedi Hatim Sagar Entertainment Ltd
3 Shailendra Doke  Joshiley  BR Films
4 Rochak Ahuja  Jassi Jaissi Koi Nahin DJ's Creative Unit
5 Sachindra Vats Saakshi  Cinevistaas
 
TC10 - Editor of the year - Non Fiction
No
Nominee Name
Programme Name
Production House
1 Sanjeev Agarwal Jurm TV Today Network
2 Zee News Team The Inside Story  Zee News
3 Jatin Gupta Jhalak 03 - year ender NDTV
4 Koteshwar Rao MTV Roadies Miditech 
5 Harisha HR Ticket India Ka NDTV 
 
TC11 - Promo for a News Programme
No
Nominee Name
Production House
1 Jurm TV Today Network
2 JBC Quartet Production Pvt Ltd
3 Pehal Zee News Team
 
TC12 - Promo for a Format Show
No
Nominee Name
Production House
1 V On The Run Channel [V]
2 Secrets Unvieled Kay Communications
3 Popstars II Channel [V]
4 Soft Focus Hard Reality Kay Communications
5 India's Best - Amitabh Bachchan  ZEE OAP Team
 
TC13 - Promo for a Music Programme
No
Nominee Name
Production House
1 Grammy Channel [V]
2 Luke After Hours Channel [V]
3 MTV Non Stop Hits MTV Networks
4 MTV Graveyard Shift MTV Networks
5 Santa Banta Christmas Channel [V]
 
TC14 - Promo for a Fiction Programme
No
Nominee Name
Production House
1 Shree Sifarashilal SAB OAP Team
2 Josh Zegeist Picture - Shakeel Memon 
3 JBC - Yeh JBC Kya hai Quartet Production Pvt Ltd
 
TC16 - Promo for a Sitcom
No
Nominee Name
Production House
1 Hum Sab Baraati Hain (Gabbar) Zee OAP Team
2 Hum Sab Baraati Hain  Zee OAP Team
3 Shree Sifarishilal SAB OAP team
4 Office Office  SAB OAP team
 
TC17 - Promo for a Drama Series
No
Nominee Name
Production House
1 Astitva - Ek Prem Kahani Zee OAP Team
2 Kahaani Ghar Ghar Kii  Star OAP Team
3 Awaaz Zee OAP Team
4 Devi Sony OAP Team
 
PR1  - The TV Sitcom / Comedy programme of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 Ek Do Teen MTV Networks India
2 JBC Quartet Productions
3 Khichdi Hats Off Productions
4 Office Office Eagle Video Films
5 Bakra Din MTV Networks India
 
PR2 - The Current Affairs Programme of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 The Inside Story Zee News
2 Hard Talk India Infotainment Television
3 The RKB Show Sahara Samay Mumbai
4 Chai Stop NDTV
 
PR3 - The Business Programme of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 Ad World Miditech
2 India Business Hour CNBC - Television Eighteen
3 Story Board CNBC - Television Eighteen
4 Back To The Floor UTV
5 Bazaar CNBC - Television Eighteen
 
PR4 - The Music Programme of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 Ek Do Teen MTV Networks India
2 Coke [V] Popstars2 Channel [V]
3 Piece of Work - Awaaz - Lata ETC Networks Ltd
4 Sa Re Ga Ma Pa Zee Telefilms Ltd
5 The Brian Silas Show  B.A.G. Films
 
PR5 - The Sports Programme of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Business Of Cricket CNBC - Television Eighteen
2 India's Road To The Final MAX
3 Harsha Unplugged ESS
4 Extraaa Innings MAX
 
PR6- The Game Show of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Cadbury Bournvita Quiz Contest Derek O' Brien & Associates
2 Trial By Fire CNBC - Television Eighteen
3 Bharat Ke 8 Derek O' Brien & Associates
4 Boogie Woogie R & N TV Productions
5 ESPN School Quiz 2004 ESS
 
PR7 - The Thriller Programme of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Jasoos Vijay BBC World Service Trust
2 Kagaar  Castlepeak Pictures
3 C.I.D. Fireworks Productions
4 Kahiin Kissi Roz Balaji Telefilms
5 Saaksshi Cinevistaas
 
PR8 - The Non Fiction Programme of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Jai Jawan   NDTV
2 Yatra-Indian Travels AIM Television 
3 Citizens of the Galaxies  DD New Delhi
4 Mother Teresa  - A Call Within A Call Miditech
5 Operation Hot Pursuit Miditech
 
PR9  - Kids Programme of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Ruby Duby Hub Dub  Creative Eye
2 Say Na Something to Anupam Uncle SABTNL
3 Bharat Ke  8  Derek O'Brien & Associates
4 Shararat UTV
5 Hatim Sagar Arts
 
PR10 - The Horror Programme of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Aakrossh Nimbus Communications
2 Raat Hone Ko Hai Fireworks Production
3 Ssshhh..Koi Hai Contiloe Films
 
PR11 - The Film Based Show of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Sabse Fovourite Kaun Miditech
2 That’s Entertainment CNBC - Television Eighteen
3 Movie no 1 Channel [V]
4 Cinema Aaj Tak TV Today Network
5 Current Bollywood Moving Picture Co.
 
PR12  - Programme with a Social Message
No
Nominee Name
Production House
1 Jasoos Vijay BBC World Services Trust
2 Kadam Disha Communications
3 Pardah Hai Pardah TV Today 
4 Haqeeqat B.A.G. Films
5 Galti Kiski SABTNL
6 Hath Se Hath Mila BBC World Service Trust
 
PR13 - The Best Programme in a Single Episodic Series
No
Nominee Name
Production House
1 Kadam Disha Communications
2 Crime Patrol Cinevistaas 
3 Haqeeqat B.A.G. Films
4 Banda Yeh Bindas Hai SABTNL
5 Barabbas Director's POV
 
PR14 - The TV Documentary of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 The Road To Nirvana AIM Televiison Pvt Ltd
2 SEWA -Sisters Inc INTV
3 Jaipur Foot -(No Ordinary Feat) INTV
4 The Legend of Malerkotla -A Tale from the Punjab AIM Televiison Pvt Ltd
5 Inside Afghanistan NDTV
 
PR15 - Talk Show of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 [V] The Big Vote Channel [V]
2 Muqabla NDTV
3 We The People NDTV
4 The Big Fight NDTV
5 Jeena Isi Ka Naam Hai NDTV
 
PR16 - Edutainment / Science / Knowledge Based Show 
No
Nominee Name
Production House
1 Cadbury Bournvita Quiz Contest Derek O'Brien Associates
2 Bharat Ke 8 Derek O'Brien Associates
3 Awaaz  CNBC - Television India
4 Turning Point Plus Media
5 Lessons in Excellence CNBC - Television India
 
PR17- Comic Shorts
No
Nominee Name
Production House
1 Gustakhi Maaf  NDTV
2 [V] Panga  Channel [V]
3 Chunavi Bhatti Zee News 
 
PR18 - Best Prime Time News Show
No
Nominee Name
Production House
1 Khabron Ki Khabar NDTV
2 India Business Hour CNBC - Television Eighteen
3 Nine O'clock news NDTV
4 Poll Khol BAG Films
5 Star Report Star News
 
PR19 - Best Entertainment News Show
No
Nominee Name
Production House
1 Masand Ki Pasand Star News
2 Cinema Aaj Tak TV Today
3 Trendmill CNBC - Television Eighteen
4 Khabrein Bollywood Ki B.A.G. Films
 
PR20 - Best Format Show on a News Channel
No
Nominee Name
Production House
1 Star Report Star News
2 Duniya Year Ender TV Today
3 Seedhi Baat TV Today
4 Poll Khol BAG Films
5 JBC Quartet Productions
 
PR25- Best Background Music for a TV Programme
No
Nominee Name
Programme Name
1 Aashish Rego Ye Meri Life Hai 
2 Lalit Sen Kasautii Zindagii Kay
3 Feroze Patel Koie Jane Na
4 Golden Moments Team Sahib Biwi Gulam
5 Devashish Haqeeqat
 
PR26 - Best Public Service Shorts (less than 5 minutes)
No
Nominee Name
Production House
1 Ungli Promo Star News
2 Smoking Kills  MTV
3 Kitna Badal Gaya Insaan B4U Network
4 Public Service Films TV Today Network
5 HIV/Aids Spots BBC World Service Trust, NACO & Prasar Bharti
 
PR27  - Best Public Service Programme
No
Nominee Name
Production House
1 Kalyani DDK Ranchi
2 Ek Duje Ke Liye Zee News
3 Jasoos Vijay BBC World Service Trust
4 Haath Se Haath Milaa BBC World Service Trust
 
PE1 - Lyricist of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 Aatish Kapadia  (Khichdi) Hats Off Productions
2 Dev Kohli (Kesar) Balaji Telefilms
3 Nawab Arzoo (Kasautii Zindagii Kay) Balaji Telefilms
4 Subrat Sinha (Ye Meri Life Hai) Optimystix
 
PE2 - Music Director of the Year
No
Nominee Name
Production House
1 Anand Raj Anand (Kesar) Balaji Telefilms
2 Annuj Kapoor (Sa Re Ga Ma Pa) Zee Telefilms
3 Lalit Sen (Piya Ka Ghar) Shreya Creations
4 Lalit Sen (Kasautii Zindagii Kay) Balaji Telefilms
5 Uttank Vora (Khichdi) Hats Off Productions
 
PE3 - Title Singer for a TV Show
No
Nominee Name
Production House
1 Shreya Ghoshal (Kesar) Balaji Telefilms
2 Pamela Jain (Kumkum Pyara Sa Bandhan) BAG Films
3 Shreya Ghoshal (Ye Meri Life Hai) Optimystix
4 Priya Bhattacharya & Babul Supriyo (Kasautii Zindagii Kay) Balaji Telefilms
5 Alka Yagnik (Piya Ka Ghar) Shreya Creations
 
PE5 - Director of the Year (Soap & Drama)
No
Nominee Name
Production House
1 Sohail Tatari (Kashmeer) Contiloe
2 Sourabh Usha Narang (Haqeeqat) BAG Films
3 Ajai Sinha (Astitva - Ek Prem Kahani) Ananda Telefilms
4 Kaushik Ghatak (Sanjivani -  A Medical Boon) Cinevistaas
5 Tony & Deeya Singh (Jassi Jaissi Koi Nahin) DJ's Creative Unit
6 Ashok Gaikwad (Des Mein Niklla Hoga Chand) AK Films
 
PE6 - Director of the Year (Sitcom)
No
Nominee Name
Production House
1 Rajiv Mehra & Anil Luthra (Shararat) UTV
2 Rajiv Mehra (Office Office) Eagle Video
3 Aatish Kapadia (Khichdi) Hats Off Productions
4 Shrey Guleri (Gharwali Uparwali Aur Sunny) Prime Channel
5 Rajan Wagdhare (Yes Boss) SABTNL
 
PE7 - Director of the Year (Thriller)
No
Nominee Name
Production House
1 BP Singh (Raat Hone Ko Hai) Fireworks
2 Ajit Kumar (Koie Jaane Na ) BAG Films
3 Sidharth Sengupta (Saaksshi) Cinevistaas
4 B P Singh (CID) Fireworks
 
PE9 - Screenplay Writer of the Year (Drama Series & Soap)
No
Nominee Name
Production House
1 Rajat Aroraa (CID) Fireworks
2 Purnendu Shekhar/ Gajra Kottary (Astitva - Ek Prem Kahani) Ananda Telefilms
3 Ila Bedi Dutta/Anand Vardhan  (Des Mein Niklla Hoga Chand) AK Films
4 Vijay Krishna Acharya (Jassi Jaissi Koi Nahin) DJ's Creative Unit
5 Charudatt Acharya (Haqeeqat) BAG Films
6 Salil Sand (Kahiin To Hoga ) Balaji Telefilms
7 Atul Tiwari (Kashmeer) Contiloe Telefilms
 
PE10 - Dialogue Writer of the Year (Drama Series & Soap)
No
Nominee Name
Production House
1 Raman Kumar (Mukammal) Samay Creations
2 Ritesh Shah (Kashmeer) Contiloe
3 Gazala Nargis/Usha Dixit (Astitva - Ek Prem Kahani) Ananda Telefilms
4 Ila Bedi Dutta/Anand Vardhan  (Des Mein Niklla Hoga Chand) AK Films
5 Satyam Tripathi/Preeti Dayal/Vijay Acharya (Jassi Jaissi Koi Nahin) DJ's Creative Unit
6 Dhiraj Sarna (Kahiin To Hoga ) Balaji Telefilms
 
PE11 - Sitcom Writer of the Year 
No
Nominee Name
Production House
1 Aatish Kapadia (Khichdi) Hats Off Productions
2 MTV writing Team (Ek Do Teen) MTV
3 Ashwini Dhir (Office Office) Eagle Video
4 JBC Writing Team (JBC) Quartet Productions
 
PE12- Child Artiste of the Year (Female) 
No
Nominee Name
Programme Name
1 Shreya as Sneha  Kasautii Zindagii Kay
2 Akshita Garud as Roshini  Kumkum Pyara Sa Bandhan
3 Richa Bhadra as Chakki Khichdi
4 Hansika Motwani as Tina  Des Mein Niklla Hoga Chand
5 Tanvi Hegde as Frooty  Sonpari
 
PE13 -Child Artiste of the Year (Male)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Abbas Khandelwal as Klesha  Shaka Laka Boom Boom
2 Smith Seth as Rishi Gujral Bachaha Party
3 Yash Mittal as Jackie  Khichdi
4 Zen as Rahul  Jassi Jaissi Koi Nahi
5 Kinshuk Vaidya as Sanju  Shaka Laka Boom Boom
 
PE14 - Debutante / Fresh New Face of the Year (Male)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Apoorva Agnihotri as Armaan Jassi Jaissi Koi Nahi
2 Akashdeep Sehgal as Ansh  Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
3 Rajeev Khandelwal as Sujal  Kahiin To Hoga
4 Chetan Hansraj as Garv  Kkusum
5 Ejaz Khan as Varun Kahiin To Hoga
 
PE15 - Debutante / Fresh New face of the Year (Female)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Aamna Shariff as Kashish  Kahiin To Hoga
2 Geetanjali as Aparna  Kasautii Zindagii Kay
3 Jasmeet Walia as Jassi  Jassi Jaissi Koi Nahi
4 Shama Sikander as Pooja  Ye Meri Life Hai
5 Sai Deodhar as Flight Lt Monica  Saara Akaash
 
PE16 - Television Personality of the year 
No
Nominee Name
1 Hiten Tejwani
2 Rajeev Khandelwal
3 Niki Aneja
4 Mandira Bedi
5 Jasmeet Walia as Jassi
 
PE17 – Anchor of the Year 
No
Nominee Name
Programme Name
1 Gaurav Kapoor  Various shows on Channel [V]
2 Cyrus Broacha  Various shows on MTV
3 Farooque Sheikh  Jeena Isi Ka Naam Hai
4 Shaan  Sa Re Ga Ma Pa
5 Shekhar Suman  Carry On Shekhar
6 Karan Thapar  Court Martial
7 Barkha Dutt  Various shows on NDTV 24x7
 
PE18 – News Anchor of the Year 
No
Nominee Name
Channel
1 Afreen Kidwai Star News Shows
2 Pankaj Pachauri NDTV shows
3 Alka Saxena Zee News shows
4 Rajdeep Sardesai (NDTV Shows)
5 Sumit Awasthi Aaj Tak Shows
 
PE19- Best Actor in a Supporting Role (Male)  
No
Nominee Name
Programme Name
1 Arun Bali as Bauji Des Mein Niklla Hoga Chand
2 Parmeet Sethi as Raj Jassi Jaissi Koi Nahi
3 Harsh Chhaya as Dr Manas Astitva - Ek Prem Kahani
4 Deepak Qazir as Babuji Kahaani Ghar Ghar Kii
5 Mohnish Behl as Dr. Shashank Sanjivani A Medical Boon
6 Ronit Bose Roy as Rishabh Bajaj Kasautii Zindagii Kay
 
PE20 - Best Actor in a Supporting Role (Female) 
No
Nominee Name
Programme Name
1 Aroona Irani as Teji Des Mein Niklla Hoga Chand
2 Sudha Shivpuri as Baa Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
3 Tina Parakh as Shruti Kahaani Ghar Ghar Kii
4 Geetanjali as Aparna Kasautii Zindagii Kay
5 Poonam Narula Goyal as Mahi Kkusum
6 Rakshanda Khan as Malika Jassi Jaissi Koi Nahi
 
PE21 - Actor in a Comic Role (Male)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Gaurav Gera as Nandu Jassi Jaissi Koi Nahi
2 Pankaj Kapur as Musaddilal Office Office
3 Rajeev Mehta as Praful Khichdi
4 Anang Desai as Tulsidas Parekh Khichdi
5 Sanjay Mishra Public Hai Sab Janti Hai
 
PE22 – Actor in a Comic Role (Female)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Farida Jalal as Nani Shararat
2 Vandana Pathak as Jayshree Khichdi
3 Supriya Kapoor as Hansa Khichdi
4 Manini De as Pari Jassi Jaissi Koi Nahi
5 Asawari Joshi Office Office
 
PE23 – Actor in a Negative Role (Male)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Akashdeep Sehgal as Ansh Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
2 Mohnish Behl as Vikram Devi
3 Vinay Jain as Aryan Jassi Jaissi Koi Nahi
4 Rittu Raaj as Sanjay Doshi Kahaani Ghar Ghar Kii
5 Manoj Joshi as Mayor Kehta Hai Dil
6 Shabbir Ahluwalia as Rishi Kahiin To Hoga
 
PE 24 - Actor in a Negative Role (Female)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Tanaaz Currim as Jayshree Bua Ye Meri Life Hai
2 Urvashi Dholakia as Komolika Kasautii Zindagii Kay
3 Shweta Kawatra as Pallavi Kahaani Ghar Ghar Kii
4 Rupali Ganguly as Dr. Simra Sanjivani A Medical Boon
5 Grusha Kapoor as Lalitadevi Kehta Hai Dil
6 Sudha Chandran as Ramola Kahin Kissii Roz
 
PE 25 - Actor of the Year (Male)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Hiten Tejwani as Karan Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
2 Ronit Bose Roy as Mihir Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
3 Varun Badola as Abhimanyu Astitva - Ek Prem Kahani
4 Hussain as Sumit Wadhwa Kumkum Pyara Sa Bandhan
5 Rajiv Khandelwal as Sujal Kahiin To Hoga
6 Shivaji Satam as ACP Pradyuman CID
7 Kiran Karmarkar as Om Kahaani Ghar Ghar Kii
 
PE26 - Actor of the Year (Female)
No
Nominee Name
Programme Name
1 Jasmeet Walia as Jassi Jassi Jaissi Koi Nahi
2 Manasi Joshi as Kkusum Kkusum
3 Niki Aneja as Dr Simran Astitva - Ek Prem Kahani
4 Smriti Z Iraani as Tulsi Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
5 Sakshi Tanwar as Parvati Kahaani Ghar Ghar Kii
6 Shama Sikander as Pooja Ye Meri Life Hai
7 Sangeeta Ghosh as Pammi Des Mein Niklla Hoga Chand
8 Aamna Shariff as Kashish Kahiin To Hoga
 
PE27- Ensemble (complete star cast of a programme)
No
Nominee Name
1 Jassi Jaissi Koi Nahi
2 Ye Meri Life Hai
3 Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
4 Khichdi
5 Kahaani Ghar Ghar Kii 
6 Kahiin To Hoga
 
Entertainment Channel Of the Year
No
Nominee Name
1 Sony Entertainment Television
2 Star Plus
3 ZEE TV
4 SAB TV
5 Sahara One
 
PR21 – The Daily Serial of the Year
No
Nominee Name
1 Jassi Jaissi Koi Nahi
2 Kahiin To Hoga
3 Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
4 Kumkum - Pyara Sa Bandhan
5 Astitva - Ek Prem Kahani
6 Kahaani Ghar Ghar Kii  
7 Ye Meri Life Hai
 
PR22 – The Weekly Serial of the year
No
Nominee Name
1 CID
2 Khichdi
3 Des Mein Niklla Hoga Chand
4 Devi
5 Sanjivani - A Medical Boon
 
PR23 – Best Continuing TV Programme 
No
Nominee Name
1 Kasautii Zindagii Kay
2 Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
3 Kahaani Ghar Ghar Kii
4 Sa Re Ga Ma Pa
5 Boogie Woogie
6 CID
7 Kkusum
8 Kumkum - Pyara Sa Bandhan
 
PR24 –The Programme of the year (Drama, thriller, sitcom, etc) 
No
Nominee Name
1 Jassi Jaisi Koi Nahi
2 Kasautii Zindagii Kay
3 Asitiva - Ek Prem Kahaani
4 Kahaani Ghar Ghar Kii  
5 Des Mein Niklla Hoga Chand
6 Ye Meri Life Hai
7 Kahiin To Hoga
 
Television News Channel of the Year 
No
Nominee Name
1 NDTV India
2 NDTV 24X7
3 Aaj Tak
4 Star News
5 Zee News
6 Sahara Samay
 
Music Channel Of The Year 
No
Nominee Name
1 MTV
2 ETC Music
3 Zee Music
4 Channel [V]
5 B4U Music
 
Hindi Movie Channel Of The Year 
No
Nominee Name
1 Zee Cinema 
2 MAX
3 Star Gold
4 CCC
5 CVO
 
English Movie Channel Of The Year 
No
Nominee Name
1 Star Movies
2 AXN
3 HBO
4 Hallmark
5 ZEE MGM (ZMZ - Zee Movie Zone)
 
Director of the year  
No
Nominee Name
Programme Name
1 Sohail Tatari  Kashmeer
2 Rajiv Mehra  Office Office
3 Tony & Deeya Singh  Jassi Jaissi Koi Nahin
4 Sourabh Usha Narang  Haqeeqat
5 Sohail Tatari  Kagaar
6 B P Singh  CID
7 Ashok Gaikwad  Des Mein Niklla Hoga Chand
 
Scriptwriter of the year  
No
Nominee Name
Programme Name
1 Aatish Kapadia  Khichdi
2 Prabhal Baruah  CID
3 Ritesh Shah  Kashmeer
4 Mahesh Pandey / Puneet Shukla  Kasautii Zindagii Kay
5 Charudatt Acharya  Haqeeqat
6 Vijay Krishna Acharya  Jassi Jaissi Koi Nahin
7 Anand Vardhan  Des Mein Niklla Hoga Chand
 
 
 
 
 

Site best viewed in IE4 and above with resolution 800 x 600 Pixels Conceived, Created and Maintained by
Indian Television Dot Com Pvt. Ltd. © Copyright 2003-2005. All rights reserved
This site is hosted by Aquarius Web Hosting Pvt Ltd, India.